Artists

Artists 2017

La3no Cubano / 1.júl 2017

La3no Cubano je multižánrová slovenská kapela, fungujúca od roku 2005. Spočiatku išlo o zoskupenie perkusionistov, hrajúcich rytmy z celého sveta – africké, latinsko-americké, arabské, cigánske, balkánske, drum&base či funky. Odtiaľ názov “world music”.  Postupne sa k nim pridávali melodické nástroje (husle, klávesy, saxofón či basgitara) a vyprofilovala sa tak súčasná PLNOKRVNÁ zostava. La3no Cubano JE DOBRE NAMIEŠANÝ WORLDMUSIC KOKTEJL SO SVIEŽOU PRÍCHUŤOU SLOVENSKÉHO FOLKLÓRU.

la3no-cubano

la3no-cubano

Genius Locci / 1.júl 2017

Ich tvorba je špecifická melodickými anglickými textami, harmonizujúcimi hlasmi a rozdieľnosťou piesní. Tá spočíva v ich hlavnom cieli, a to mať každý koncert či pieseň trocha odlišnú, ako tú predtým. Genius Locci má charakteristický zvuk, znásobený o hudobné nástroje ako ukulele, basa či husle. Ich piesne vás prekvapia hudobnou kvalitou a chytľavými refrénmi, ktoré si po chvíli počúvania budete nevedome pospevovať s nimi.

Genius_Locci_Familiar 2017

Genius_Locci_Familiar 2017

FALLGRAPP DJ SET/ 1.júl 2017

Odvážne spojenie elektroniky, popu a folklóru s miestami abstraktnou lyrikou, ktorými sa Fallgrapp prezentuje, si nebude svojho poslucháča hľadať ľahko. Ide o symbiózu pre náročných, ktorá si však stále zachováva príjemnú melodickosť, a to často vďaka sláčikom a spevavým linkám. Milovníci hudby s nádychom svetovej produkcie si 1.7. určite prídu na svoje….

Fallgrapp- Familiar 2017

Fallgrapp- Familiar 2017

 

Rusín Čendeš Orchestra / 1.júl 2017

Zoskupenie mladých hudobníkov RUSÍN ČENDEŠ ORCHESTRA vzniklo v lete roku 2011. Hlavnou myšlienkou je interpretácia Rusínskeho folklóru netradičným spôsobom a preto vo svojej hudbe mladí muzikanti spájajú prvky ľudovej, klasickej a populárnej hudby, balkánskych rytmov či jazzových prvkov.

RUSÍN ČENDEŠ ORCHESTRA

RUSÍN ČENDEŠ ORCHESTRA

Dirty Disco Rockers / 1.júl 2017

Alternative psychedelic electronica band, Nitra/Praha. Dirty Disco Rockers je energická kapela, ktorá spája elektronickú a živú hudbu a pretavuje ju v pestrú hudobnú všehochuť. Ich tvorba je ovplyvnená najrôznejšimi žánrami ako drum&bass, funk, jazz, post-rock či electro. Okrem toho kapela naživo používa originálnu videoprojekciu z vlastnej dielne. DDR crew sa už podarilo hrať na festivaloch ako Pohoda, United Islands of Prague či L’abore Festival v Nemecku. Od roku 2013 existujú v pozmenenej zostave ktorú, tvoria dvaja gitaristi, basa, živé bicie a DJ Sabiani.

DDR

DDR

ADA Fajn  / 1.júl 2017

ADA FAJN je mladá nová generácia hudobníkov, ktorí majú chuť experimentovať. Každý člen je ovplyvnený iným žánrom, čo je v konečnej spojitosti veľkou výhodou. V tvorbe sa snažíme hľadať prienik žánrov folk, etno, ska, šanson, latin, klezmer a podobné, ktoré sú u bežného poslucháča niečím novým, ale ľahko stráviteľným.Kapela vznikla v lete 2016 a jej lídrom je Adriana Kráľová, ktorá okrem spevu a hry na akordeóne píše texty a tvorí hudbu. Obklopila sa hudobníkmi, ktorí sa stali súčasťou tohto zoskupenia a podieľajú sa na finálnej verzii jej skladieb.

ADA FAJN- Familiar 2017

ADA FAJN- Familiar 2017

Artists 2016

DYNAMO TEAM / 2.júl 2016

Dynamo Team je doposiaľ jedinou slovenskou kapelou, ktorá sa dostala do hustej rotácie prestížneho rakúskeho rádia FM4. Pýši sa aj soškou Radio Head Award slovenského Rádia_FM ako objav roka 2011. Michal “Štofo” Štofej, v súčasnosti vystupujúci pod pseudonymom Mike Lark, absolvoval pod hlavičkou Dynamo Teamu aj vystúpenia v Rakúsku, Belgicku, Francúzsku alebo na domácich festivaloch svetovej úrovne – Electronic Beats, Nouveau.Nu, Pohoda či Waves. Veľkým úspechom pre trnavského hudobníka bolo aj nasadenie hitovky OK Let’s Go! do televíznej kampane výrobcu automobilov Hyundai na území USA a Kanady.

DT 2016

DT 2016

HUDBA Z MARSU / 2.júl 2016

 

Jedna z najlepších slovenských koncertných skupín – indie popová legenda Hudba z Marsu bola niekoľko rokov ticho, no symbolicky na 20. výročie svojho vzniku sa v roku 2016 na vracia na scénu !

Na jeseň 1996 vystúpila partia kamarátov zo školských lavíc na hudobnom festivale HuliFest prvýkrát pod názvom Hudba z Marsu. Zakladajúci členovia Sigi, Štofo, Macho, Vešpík a Katka onedlho nahrali prvé demo. Skladby z neho zabodovali v československých hitparádach. Prišla ponuka na účinkovanie na RockFm feste, rotácia skladieb v undergroundovom rádiu Ragtime, nahrávanie ďalších demonahrávok a prvého albumu Supervýlet. Vďaka nemu spoznalo Hudbu z Marsu celé Slovensko. Najviac zarezonovala pieseň s videoklipom Klára a Gogo. Ďalšie rané nahrávky ako Slečna, Jetoleto, Gogo a prasa, Rege sa postupne uplatňovali na rôznych punkových a reggae kompiláciách.

V roku 2001 kapela vydala druhý album Cosmodisc. Etablovaným členom už bol trubkár Fero a klávesák Tomáš. Šakalík sa stal jednou z najúspešnejších piesní vtedy najpočúvanejšieho rádia Koliba a progresívna skladba Compuphonic sa udomácnila v druhom najpočúvanejšom Fun rádiu. Osviežením albumu bola aj cover verzia Majka z Gurunu, ktorú Marťania pôvodne nahrali pre STV.
Tretí album Trávnice (2005) bol hĺbavejší. Okrem popových popevkov sa na ňom objavili aj etno experimenty – skladby, v ktorých kapela použila vzorky zo starých etnologických platní so slovenským folklórom. Najznámejšími sa stali piesne Fialový kvet, Nahaj ma!, Výberové vibrácie… Basgitaristu Matúša nahradil džezmen Julo a akordeón pevne uchopil Maco.
V roku 2009 sa Hudba z Marsu ohlásila energickým, veselým albumom Idoli. Spoločným menovateľom viacerých skladieb je disko. Zároveň boli zúročené skúsenosti s ľudovou hudbou a spolupráca s folklórnym súborom Trnafčan. To viedlo ku vzniku svojskej worldmusic skladby Na hubách, ktorá bodovala v národnom kole Eurovison Song Contest 2009. Úspešnými singlami sa stali aj tanečné piesne Disko a Tanečná.
Za 13 rokov účinkovania Hudba z Marsu získala tisíce fanúšikov a odohrala stovky koncertov, okrem iných aj na festivale Sunrock v Belgicku, niekoľkokrát na najväčšom slovenskom festivale Pohoda, v prestížnych televíznych reláciách Metro a Ladí neladí. V poslednom období je kapela stále žiadanejšia aj v Čechách. V pražskom Rádiu 1 boduje so skladbou Továreň na sny.

 

QUEER JANE / 2.júl 2016

Skupina Queer Jane vznikla ako sólový projekt songwritera, gitaristu a speváka Vlada Nosáľa, ktorý si v detskej izbe pod plagátmi Beatles a Elliotta Smitha svojpomocne nahrával svoje vlastné pesničky. Túžba po sláve a zistenie, že nemá sto rúk ho priviedli k myšlienke osloviť bubeníka Adama Jánoša a basáka Lukáša Valtera. Po nájdení spoločného miesta na hranie dali Queer Jane dokopy repertoár, ktorý má tendenciu sa rozširovať. Trojicu muzikantov inšpiruje najmä tvorba zo 60. rokov minulého storočia.Album Flowerville, o ktorom sme obsiahlejšie písali v deň jeho vydania, obsahuje jedenásť skladieb, o mastering ktorých sa postaral český hudobník Ecson Waldes. Ten v minulosti spolupracoval napríklad s Davidom Kollerom, so skupinami Noisecut, Korben Dallas a mnohými ďalšími. Queer Jane majú na konte dve nominácie na Radio_Head Awards.

 

SEMATAM / 2.júl 2016

Ak ste ešte nepočuli o kapele SEMATAM, tak by ste tak mali učiniť. Kapela z Nitry, ktorá pozostáva zo 7 členov vám zahrá skvelé funky riffy spolu s dynamickým spevom či kvalitnými dychovými nástrojmi. Zaujímavým a priam nevídaným faktom je, že šesticu výborných muzikantov doprevádza za bicími dievča.

Kapela momentálne vydala nový videoklip s názvom “DE STE?!”, ktorý vyzerá naozaj skvele a srší z neho pozitívna energia. Pozrite si ho, prípadne môžete kapelu vidieť a počuť hrať naživo na koncertoch, ktoré určite zverejnia na svojej FB stránke.

GULOV PELECH / 2.júl 2016

Gulov Pelech

Gulov Pelech

Legendárny Gulov Pelech zo Slepčian dňa 2.7. odpáli svoje najväčsie hity na Mašekovom mlyne. Tešíme sa velice !

Kapela funguje s malými prestávkami od roku 2002 a škatuľkovať ich tvorbu by bolo veľmi prízemné. Najlepšie je vidieť ich v plnom nasadení na živo s frontmanom Ľudom Grúnerom.

BÁNOVČANKA / 2.júl 2016

plagát

Bánovčanka

 

Bánovčanka vznikla v roku 1995, keď členovia dychovky Kesanka sa v kapele rozhodli hudobne vychovávať mládež ako pokračovateľov tradície dychovej hudby. Vedenie ZUŠ v Nových Zámkoch počas pôsobenia riaditeľky Hildegardy Palackovej sa rozhodlo a schválilo o vytvorení pobočky ZUŠ v obci Bánov. Učiteľom sa stal člen dychovej hudby Kesanka Štefan Petráš. Ďalšími učiteľmi sa stali Jozef Kozár a Dušan Palacka, títo však už vyučovali externe. V pobočke pedagogicky spolupracovali aj ďalší hudobníci z Kesanky – Miroslav Jenei a Igor Brezík. V roku 2000 na poste vedúceho Jozef Kozár vystriedal Štefana Petráša.

V roku 1998 vystúpila Bánovčanka v televízii v relácii Kamera M. V roku 2000získal orchester strieborné miesto v Celoštátnej súťaži detských a mládežníckych dychoviek v meste Svit. V roku 2001 orchester vystúpil vmaďarskej obci Törökbálint na Medzinárodnom festivale dychových hudieb.

Dirty Disco Rockers / 2.júl 2016

DDR

DDR

Dirty Disco Rockers je energická kapela, ktorá spája elektronickú a živú hudbu a pretavuje ju v pestrú hudobnú všehochuť. Ich tvorba je ovplyvnená najrôznejšimi žánrami ako drum&bass, funk, jazz, post-rock či electro. Okrem toho kapela naživo používa originálnu videoprojekciu z vlastnej dielne. DDR crew sa už podarilo hrať na festivaloch ako Pohoda, United Islands of Prague či L’abore Festival v Nemecku. Od roku 2013 existujú v pozmenenej zostave ktorú, tvoria dvaja gitaristi, basa, živé bicie a DJ Sabiani.

King Shaolin / 2.júl 2016

King Shaolin 2016

King Shaolin 2016

Kapela King Shaolin stihla od marca 2013 odhorať dve klubové turné, niekoľko letných festivalov a predskakovala Celeste Buckingham a aj formácií Peter Bič Project. King Shaolin tiež získali angažmán na hranie v Miláne. Začiatkom tohto roka bola kapela nominovaná v rámci cien Rádio Head Awards v kategóriach: interpret roka a koncertná kapela roka. V rámci hudobných cien ZAI bola kapela tiež nominovaná na objav roka.

 

Artists festivalu Familiar 2015

Vec & Škrupo / 4.júl 2015

Prvýkrát vo Vrábľoch, prvýkrát na Familiare! Branči Kováč a.k.a VEC sa nedá charakterizovať inak, ako legenda domácej hip hopovej scény. Pohybuje sa na nej už od konca 90. rokov, kedy sa spolu s Midim ako nezabudnuteľné Trosky snažil posúvať hranice originálnych textov a skvelých podmazov. Vec má na konte 3 albumy a je umelcom, o ktorého sa rád pobije každý dobrý event.

Na Familiare ho bude supportovať Škrupo, známy DJ a MC, holdujúci nesmrteľným žánrom hip hop, dancehall a reggae.

Bad Karma Boy / 4.júl 2015

Psychedelický pop po slovensky. Takto nezvyčajne sa charakterizuje zoskupenie Bad Karma Boy, ktorú tvorí trojica Juraj Marikovič (spev, gitara, produkcia), Adela Tihláriková (klávesy, vokály) a Peter Hrabě (bicie). Pozornosť slovenských médií si toto výnimočné trio získalo už v roku 2013, kedy si ich debutový album vyslúžil nomináciu na Radio_Head Awards v kategórií Singel roka. Ich druhý album Údolia a kopce neutíchajúcej pozornosti fanúšikov taktiež neušiel a tak si ich budete môcť vychutnať aj na našom festivale Familiar.

Gonsofus / 4.júl 2015

Rus a Maďar sa stretnú na hudobnom stage na Hornom Ohaji… žiadny vtip, iba jednoduchý opis toho, na čo sa môžete tešiť. Kreatívne duo Gonsofus, ktoré zožalo nemalý úspech aj na skvelej akcií Sinema Šou 2013, je pestrou prehliadkou tanečného mixu reggae, dubu, hip hopu, funku a afrobeatu. Sasha Mamaev (RU) a Gábor Tokár (HU) na festivale Familiar bezpochyby vytvoria nezabudnuteľnú atmosféru, na ktorú sa bude spomínať ešte nejaký ten piatok.

Trilo / 4.júl 2015

Peter Bárta alias Trilo je domáci DJ, ktorý po prvotných úspechoch na akciách, lokalizovaných po celom Slovensku, vymetá aj zahraničné drum´n´bassové parties! Sme naňho patrične hrdí a to nielen preto, že je to rodák z nášho mesta. Trilovi bude patriť záver Familiaru a my veríme, že sa s ním dokonale zabavíte až do skorých ranných hodín.

Banda Americano / 4.júl 2015

Jive,Swing & Rock´n Roll…  kombináciou týchto nesmrteľných štýlov nás prevedie energické zoskupenie Banda Americano. Repertoár štvorice hudobníkov je inšpirovaný hudobnými štýlmi Ameriky 50. rokov, čo je predzvesťou skvelej tancovačky ešte pred západom Slnka. Playlist kapely tvoria hity od The Beatles, Queen, Amy Winehouse, Ray Charles či B.B. King, zaodeté do tanečného kabáta. A tak sa Familiare môžete tešiť na veľkú pecku!

Januárové prekvapenie / 4.júl 2015

Písal sa rok 1998 a svetlo sveta uzrela jedna z kapiel, ktorá vo Vrábľoch funguje (s menšou prestávkou) až dodnes. Hoci sa nikomu za týchto pár rokov nepodarilo pomenovať štýl “JP-čka”, kapela aj bez tohto prívlastku stihla pobehať koncerty a festivaly nielen na Slovensku, ale i v Čechách, Maďarsku, Poľsku či Francúzsku. Prekvapivé texty plné zvratov a chytľavá muzika dokázala rozhýbať už stovky verných fanušikov a preto veríme, že sa pod pódiom na festivale Familiar stretneme všetci!

Kanapa / 4.júl 2015

Kapela Kanapa, ktorá vznikla na prelome rokov 2007 a 2008, je výnimočným akustickým zjavom, vyznačujúcim sa lahodnou kombináciou príjemných tónov akustickej gitary, klavíru, flauty, perkusií a spevu. Texty kapely by sme najlepšie popísali slovami samotnej kapely – “ak máte pocit, že z niektorých piesní Kanapy cítiť poletujúce vločky snehu za oknom, vôňu medom sladeného lipového čaju alebo mrazivé pohladenie prvých jarných lúčov slnka, tak vedzte, že vás vaše zmysly nevodia za nos.”

E.G.O. Group/ 4.júl 2015

Zoskupenie E.G.O. Group, to sú páni v tých najlepších rokoch. Nitrianske jazzové legendy, ktoré svojim profesionálnym vystupovaním, vycibrenou schopnosťou improvizovať a citom pre dokonalé predvedenie svojich swin­go­vých a dixie­lan­dov­vých skla­dieb dokážu ohúriť staršie, no rovnako aj mladšie publikum. E.G.O. Group otvorí program festivalu Familiar a veríme, že Vás naladí na tú najlepšiu nôtu.

Artists 2014

 

Billy Barman / 28.jún 2015

Jedni ich poznajú z reklamy na tvrdý alkohol, druhí vďaka „vyrývačnej“ pesničke Mário Kollár. Na sklonku minulého roka predstavila svoj druhý album Modrý jazyk. Odvtedy novinka zbiera pozitívne reakcie kritikov i fanúšikov, ktorí sa môžu tešiť aj na vinyl a veľké klubové turné. Na ňom sa kapela predstaví s dvoma nováčikmi, ktorých debutové albumy vlani taktiež patrili k tomu najlepšiemu na domácej scéne. V každom prípade robia skvelú muziku,čo dokazujú aj s oceneniami Radio_Head awards: Nováčik roka a Najlepšia hudobná kapela roka 2009, Singel roka a Album roka 2010, Singel roka 2010 patrí kapela Billy Barman k jednej z najžiadanejších hudobných kapiel súčasnosti. 

Modré Hory / 28.jún 2015

Lyrik a Bene nie sú v projekte sami. K Modrým horám sa pridal v prvom rade bláznivý človek Marián Jaslovský, ktorý sa postaral o živé nástroje a mix, v ďalšom prvom rade sú to blázniví producenti: Peko, Karaoke Tundra, Moe, Foolk, Beyuz a Billy Hollywood. Ak máte chuť zistiť, čo dva nezvyčajné zjavy stvorili po takmer piatich rokoch odmlky, nalaďte sa na takmer hodinový, nepretržitý prúd slova a hudby s názvom Big Beat. Tak sa volá druhý oficiálny album zoskupenia Modré Hory. Reprezentujú ho stále tí istí Lyrik a Bene, akurát sú starší o päťročnicu, možno viac vyšlahaní mestom a svetom a životom. Pomáhajú im skoro rovnaké mená ako na začiatku: dvorný beatmacher Peko, ďalej Karaoke Tundra a tvorca linorytového coveru Ivan Herényi. Nezvyčajne ako beatmacher sa pridáva aj Boy Wonder a ostrieľaní hráči DJ Fatte a Jesus Chrysler. K spolupráci zlanárali aj producenta Rolanda Kánika, ktorý sa postaral  o nahrávanie a mix a tunning skladieb. V titulnej skladbe Bigbít im basu nahrala Stanka Apfelová. Mladá česká raperka mannia a nu folková hviezdička Katarzia im pomohli s refrénmi, dokonca športový komentátor Palo Gašpar sa mihne v jednej skadbe, a  čo je skvelé, a to tak, že najviac, je Tomáš Janovic.

Walter Schnitzelsson / 28.jún 2015

Rockenrollový hurikán z Bratislavy, ktorý získal na tohtoročnou udeľovaní cien Radio_Head awards ocenenie Nováčik roka ! Prvý album skupiny Walter Schnitzelsson s názvom Fever predstavuje na slovenské pomery výnimočnú nahrávku. Energický rock’n’roll, pesničky o odvahe, láske a dobrých parties – to všetko a navyše kus tanečnej horúčky sa podarilo mladým muzikantom pretaviť na debut, ktorý je dôkazom, že mladé trio to má našliapnuté viac než dobre.

The Cellmates / 28.jún 2015

je inšpirované americkou hudbou 50. rokov, štýlmi rock and roll a rockabilly. Chalani sú držiteľmi prestížnej Rockabilly Award z európskej súťaže kapiel Rockabilly Rumble v Nemecku. Na jeseň roku 2012 vydala kapela album Rockabilly Feeling, ktorý je debutovým aj v rámci rockabilly štýlu na Slovensku. The Cellmates majú za sebou mnoho vystúpení na Slovensku, v Čechách, Rakúsku, Maďarsku, Nemecku. Po účinkovaní na festivale Bratislavské kultúrne leto, kedy sa kapela stáva aj jednou z tvárí tohto podujatia, odvysiela v roku 2010 spravodajská televízia TA3 príspevok venovaný The Cellmates pod názvom „Návrat Rock And Rollu“.

 

ZVA 12-28 Band / 28.jún 2015

oslávila v roku 2013 už dvadsiatetretie výročie jej založenia, napriek tomu robí svieže autorské blues na pozoruhodnej interpretačnej a inštrumentálnej úrovni. Kapela je charakteristická originálnou tvorbou, charizmatickým spevom, a hrou na gitaru lídra Norberta Červenáka, citlivou a invenčnou hrou huslistu Stanislava Fakana, a originálnym groovovým (rytmickým)  uchopením piesni kontrabasistu Ladislava  Červenáka a hráča na bicie nástroje Petra Krška.

 

Free Fallin´ / 28.jún 2015

Počiatky kapely Free Fallin´ siahajú na Základnú umeleckú školu Imricha Godina vo Vrábľoch. V 2003 pod vedením Ľuda Kuruca bola založená kapela LK Band, v ktorej hrali študenti ZUŠ Vráble. Kvintet bol zameraný na jazzové štandardy. Ako roky plynuli, zloženie kapely sa menilo, podľa aktuálnych študentov na škole. Po absolvovaní umeleckej školy sa väčšina muzikantov prestala venovať hraniu v kapele. Z pôvodnej kapely LK band som zostal len ja, bubenník Marcel Balogh. Počas štúdia ŠPD som dal dokopy nové zloženie kapely, aby sme zachovali tradíciu. V tomto období sa vystriedalo zopár muzikantov, z ktorých sa vykryštalizovala stála zostava: peváčka Zuzka Novotná, klavirista Miloš Fojtík,  bassgitarista Marcel Imre a bubeník Marcel Balogh. V tomto zložení sme odohrali pár miestnych. Po asi pol ročnej pauze, nás oslovilo mesto, či by sme nezahrali na Vianočnom koncerte, tak som kapelu pozbieral a zahrali sme. V tomto období prišlo nové meno kapely Free Fallin´ nakoľko sme už nefungovali pod záštitou ZUŠky a Ľuda Kuruca. Potom nás to opäť chytilo, začali sme pravidelne skúšať. Do repertoáru sme zaradili aj skladby, ktoré nie sú len štandardy, ale majú súčasnejší nádych, vložili sme do nich niečo vlastné a začali koncertovať. Zahrali sme si na 2 ročníkoch Jazzfestu Vráble, mestské koncerty a koncerty v okolí. Prišla príležitosť od Peťa Prešinského zahrať si vo Francúzsku na Európskom festivale mládeže. Bol to náš najlepší kapelný zážitok. Hrali sme aj na miestnom Festivale Familiar. Potom nám odišiel bassgitarista. Po dlhšom hľadaní sa k nám pridal Jaroslav Ryzek, ktorý s nami pôsobí doteraz. Momentálne pracujeme na novom repertoári, ktorý by mal byť plný známych skladieb, avšak s vlastnými aranžmánmi. Žánrovo tvorbu nevieme veľmi zaradiť, nakoľko sme ovplyvnený s rôznych smerov. Zhrnul by som to asi do PopJazzFusion. Príležitostne sa k nám pripojí aj saxofonista Michal Kopecký, ktorý do skladieb vnesienový rozmer. V budúcnosti by sme sa chceli zamerať na vlastné spievané jazzové skladby, v ktorýchkaždý muzikant prejaví svoj charakter.